
Kaspara un Laines mičošana
Mičošana un tā scenārija variācijas
Sākotnēji vēlamies akcentēt, ka mičošanai nav jābūt tikai tradicionālai, vai ļoti romantiskai. Tas var būt arī kaut kas absolūti traks, aizraujošs un neaizmirstams. Šis materiāls Jums kalpos kā iedvesma.
Mičošana un tās scenārijs.
Runājot vienkāršiem vārdiem, mičošana jeb cepurošana vai mārtošana ir rituāls, kurā līgava un līgavainis tiek uzņemts sievas un vīra kārtā.
Sākotnēji ir jāsaprot, kādu mičošanu vēlētos paši vaininieki t.i. vai to iepīt tradicioālā ietērpā, vai arī, vēlmes vairāk sliecās uz kādiem mūsdienīgākiem elementiem. Viss tālākais jau ir tikai plānošanas jautājums.
Atcerieties, ka Jūs variet izveidot arī “mičošanas komandu”, kas šajā vakarā Jums varēs palīdzēt ar vienu vai otru darbu. Darāmā būs daudz, līdz ar ko, ir forši, ja iepriekš ir nodeliģēti darbi un ir jānokontrolē tikai izpilde. Iespējams pietiek tikai ar 3-5 cilvēkiem. Kāds palīdz salikt/izdalīt sveces, kāds palīdz iekārtot pašu vietu u.t.m.l.
Tas ļaus arī noņemt slogu, nestresot, neskriet, jo lielākais darbiņš vēl priekšā – novadīt mičošanu.
Mičošanas vieta un noskaņa.
Mičošanas vieta būtu jāizraugās jau laicīgi, tā varētu būt kāda vieta zem ozola, pie ugunskura, pie ezera, vai kāda skaisti iekārtota vieta telpās (ja laikapstākļi spiež). Ja svinības notiek viesu namā, ļoti bieži, šim procesam jau ir atvēlēta kāda konkrēta vieta.
Rituālam būtu jārada arī atbilstoša atmosfēra t.i. izmantojot dažādus gaismas nesējus – svecītes, lāpas, gaismu virtenes. Kā arī, neaizmirstiet arī par krēslu/solu jaunajam pārim. Tam būtu jābūt stabilam un noteikti izgreznotam.
Noskaņas radīšanai noteikti palīdz arī mūzika. Ja svinībās spēlēs kāda grupa, noteikti laicīgi viņus sazvaniet un šo izrunājiet. Vai arī, ja viesu vidū ir kāds, kurš prot spēlēt kādu mūzikas instrumentu, variet uzrunāt arī viņu. Pirms zvanīšanas, Jums ir jāzin, kādas melodijas viņiem vajadzēs izpildīt. Iespējams tā jau būs pūrā, iespējams mūziķi iepriekš sagatavosies 🙂
Pirms mičošanas.
Ierasti mičošana tiek organizēta pusnaktī, tādejādi simbolizējot jaunas dienas sākumu un pāriešanu jaunā statusā. Gatavošanos procesam būtu jāsāk jau ātrāk. Vismaz 30 minūtes pirms pusnakts. Noteikti Jūs vēlēsieties mičošanu paturēt nelielā noslēpumā no jaunā pāra. Pirms sāciet gatavoties mičošanai, noorganizējiet jaunajam pārim romantisku pasēdēšanu kādā atsevišķā telpā, kurā viņus neviens netraucēs. Iededziet tur sveces, aiznesiet šampanieti, kādas uzkodas, ieslēdziet fona mūziku un ļaujiet viņiem pabūt tur vieniem pašiem. Ticiet man, jaunais pāris to ļoti novērtēs, jo visu dienu viņi ir bijuši uzmanības centrā, raustīti uz visām pusēm un tagad……laiks pašiem sev. Un kamēr jaunais pāris izbauda divvientulību, Jūsu iespēja ir netraucēti sākt gatavoties mičošanai un pēcāk arī aicināt viesus.
Viesu organizēšana.
Kad vieta ir iekārtota un kamēr jaunais pāris vēl atrodas kaut kādā romantiskā telpā, ir laiks organizēt viesus un pusnakts maģiju. Neceriet, ka viesi saorganizēsies ātri 😀
Kad lielākā daļa viesu ir ieradušies, būtu svarīgi izskaidrot, kāds ir aptuvenais plāns un kas būtu vajadzīgs no viņu puses (piemēram atbalsts dziedāšanā, tāpēc tiek izdalītas lapiņas ar dziesmu vārdiem). Kur viesiem ir jāstāv, kad ierodas jaunais pāris un kur/kā jāstāv pēc tam. Jo informētāki būs viesi, jo organizētāk viņi rīkosies pēc tam 🙂
Jaunā pāra sagaidīšana un pavadīšana līdz rituāla vietai.
Jauno pāri pavadīt līdz rituāla vietai var dažejādi, piemēram:
- viesi uztaisa aleju. Jaunais pāris, nesteidzīgi, dodas pa to līdz mičošanas vietai. Viesiem rokā var būt svecītes vai brīnumsvecītes (sanāks lieliski kadri fotogrāfam). Savukārt, kad jaunais pāris parādijies aiz horizonta, mūziķi var spēlēt fona mūziku vai arī to pavada dziesmu vārdi (Spogulīt, spogulīt; Piena ceļš, Pie Dieviņa gari galdi). Ja mičošans rituāls ir “klasisks” var dziedāt Līgodama upe nesa. Šo dziesmu dzied viscaur mičošanai. Katrs pantiņš atbilstoši katram rituāla posmam.
- Viesi uztaisa aleju – vienā pusē dāmas, otrā kungi. Rituāla vadītājs dod uzdevumu līgavai/līgavainim vēl pēdējo reizi izdancāt ar pretējā dzimuma pārstāvi. Mūziķi tikmēr spēlē ko jestrāku. Un tā, jaunais pāris dejojot ar katru, galu galā nokļūst līdz mičošanas vietai.
- u.c idejas, kas vien pašiem ienāk prātā. Esiet radoši un nebaidieties realizēt viss trakākās idejas 🙂
Jaunais pāris ierodies.
Līgava ar līgavaini tiek apsēdināti (skaisti izpušķots krēsls,sols, šūpoles). Tikmēr viesi nostājas ap mičošanas vietu. Mūzika norimst…..un show must go on 😀
Mičošanas rituāls.
Atcerieties – mičošans rituālam nav “pareizā” scenārija. Ir scenārijs, kam jūs piegājāt personiski, jo tieši Jūs viss labāk pazīstiet jauno pāri un ziniet, kādi rituāla elementi viņiem varētu patikt. Esiet traki, kreatīvi savās idejās, nedomājot, cik tas ir “tradicionāli”.
Būtībā mičošanas scenārijs sastāv no vidiem posmiem:
- jaunais pāris vēljoprojām ir līgavas/līgavaiņa statusā;
- jaunais statuss – vīrs un sieva.
Un attiecīgi šie abi posmi ir mazlietiņ “jāapaudzē”.
Klasiskā/tradicionālā mičošana.
Noteikti tradicionālās mičošanas scenāriju var izmantot kā mugurkaulu, atstājot kādus līgavai/līgavainim tīkamus elementus un tieši otrādāk, nomainot pret kaut ko citu.
- Mūzikas pavadībā ienāk jaunais pāris, viņus nosēdina uz krēsliem/sola/šūpolēm (sēdvietu var izpušķot vai apklāt ar skaistu segu).
- Vedējmāte/tēvs iesāk ar runu par mičošanu. “Mičošana ir tas brīdis, kad jaunlaulātie tā pa īstam kļūst par vīru un sievu jeb tiek uzņemti precēto ļaužu pulkā. Ir beigusies kāzu diena, un jaunlaulātie zaudē līgavas un līgavaiņa statusu. Tiek paaicinātas līgavas un līgavaiņa māmiņas. Mammām iespēja pēdējo reizi paturēt klēpī savus bērnus vēl ne kā sievas un vīra kārtā
- Mammas apsēžas bērnu vietās un bērni mammas klēpī
- Vedēji lūdz bērnus piecelties no mammas klēpjiem. Mammas pieceļas un bērni iesēžas viņu vietās.
- Vedēji lūdz mammām noņemt plīvuru un piespraudi.
- Līgavas mamma noņem līgavai plīvuru (ja ir), līgavaiņa mamma līgavaiņa piespraudi.
- Vedēji paaicina jauno pāri apsēsties līgavas un līgavaiņa vietā. Līgavai tiek iedots plīvurs, līgavainim piespraude, ko uzlikt nākamajam jaunajam pārim.
- Vedēji līgavu un līgavaini aicina apsēsties savās vietās, jaunais pāris nostājas aiz viņiem. Jaunais pāris saņem īpašus aksesuārus, kas iezīmē jaunās sievas un vīra statusu. Tradicionāli sievai tie uzlikta aube un apsiets priekšautiņš, savukārt vīram uzlikta cepure un iedota pīpe. Taču šos elementus noteikti var mainīt, balstoties uz to, kādas personības, profesijas pārstāvji ir sieva un vīrs.
- Vārds sievai un vīram. Jaunā sieva un vīrs saka paldies vārdus vecākiem u.c.
Ir forši, ja fonā skan mūzika, tradicionāli dzied dziesmu ‘’Līgodama upe nesa’’, bet ja šo nevēlas, var sarunāt, ka kāds no visiem vai muzikants, spēlē kādu instrumentu (piem. ģitāru) fonam vai viesiem izdala vārdus un visi kopā dzied kādu romantisku dziesmu.
Dažādi mičošanas elementi, kurus var integrēt scenārijā.
Mīlestības kokteilis (iezīmējot jauno statusu).
Tā veidošanai būs nepieciešama stikla bļoda/bole un mazas mēģenītes/burciņas, kurās iekšā būs dažādi alkoholoski/bezalkoholiski dzērieni, sīrups u.t.t. Tās būs kokteiļa sastāvdaļas.
Uz katras mazās burciņas ir pielīmēta zīmīte ar dažādiem uzrakstiem: humors, mīlestība, uzticība, seksapīls u.t.m.l. Attiecīgi, kad jaunais pāris ir iesvētīts vīra un sievas kārtā, var organizēt mīlestības kokteiļa taisīšanu, iesaistot tuvākos. Attiecīgi, sākotnēji pie boles var aicināt vecākus. Viņiem ir jāizvēlās viena no sastāvdaļām, kas viņupr
āt ir nepieciešama laimīgai laulības dzīvei un jāpaskaidro, kāpēc tieši šis. Kad tas ir izdarīts, viņi to ielej traukā. Un tā, viens pēc otra, līdz bole ir pilna. Kad visas sastāvdaļas ir pievienotas, jaunais pāris šo kokteili var kopīgi samaisīt. Kad viņi to sāk darīt, kokteilim (piemēram vedējs) pievieno vēl kādu maģisko elementu.
– sauso ledu. Rezultātā viss sāk dūmot un izskatās pavisam skaisti. Pēcāk šo kokteili var liet glāzēs un dot dzert viesiem.
(Sauso ledu var iegādāties šeit: http://www.elmemesser.lv/lv_LV/dry-ice-info To var droši lietot kokteiļos, tikai nedrīkst dzert kamēr nav izreaģējis un ņemt ar plikām rokām ledus kubiciņus, svarīgi arī neturēt saules sataros pārvadājamo kasti, lai kubiciņi nesalīp)
Dzintara pulveris (iezīmējot jauno statusu).
Katram viesim ir jāpaņem sauja ar Dzintara pulceri un pieejot pie ugunskura, kaut kas jānovēl jaunajā statusā un pēcāk pulveris jāiemet ugunskurā. Pulveris viegli uzplaiksnī 🙂 Ieteikums viesiem ir, teikt kādu īsu frāzi. Ja kopumā ir 60 viesi un katrs gribēs izteikties Raiņa vārdiem, tad tas var izvērsties par garu procesu 🙂
Vēstule viens otram, ar kādu “āķi” (iezīmējot jauno statusu).
Pa ceļam uz viesu namu variet iedod jaunajam pārim savu lapu, kur sarakstīt solījumus. Sākas ar tekstu – es Tava karaliene apsolu……. un es Tavs karalis apsolu…… un turpina rakstīt, ko vīrs vēlas, lai viņam sieva apsola un sieva, ko vīrs. Lapas paņem no jaunā pāra un mičošanas laikā lūdz nolasīt solījumus viens otram, taču ……..samainot lapas vietām. Faktiski, vīrs apsolās darīt to, ko solījās izdarīt sieviņa (katru rītu gatavot brokastis, ļaut iet tusēt ar dzēkiem :D) un otrādāk. Parasti izvēršās par smieklīgu pārsteigumu.
Kamoliņi (iezīmējot jauno statusu).
Jaunais pāris atrodas apļa vidū, apkārt viesi ar daudz kamoliem, tos sāk mētāt, pieturot galus un skaļi kliedzot ko novēl jaunajam pārim, līdz izveidojas kamolu sega, citreiz tā ir tik stipra, ka jaunais pāris var pat iesēsties šajā ‘’segā’’. Šeit gan nepieciešami daudz kamoli.
Hobiji? (iezīmējot jauno statusu).
Uzdevums, ko vīrs un sieva veic jaunajā statusā var būt jebkas tāds, kas saistās ar viņiem pašiem. Varbūt tā ir aktivitāte, kas saistīta ar kopīgo hobiju, vai kāda sportiska aktivitāte, jo abi spēlē kādu spēli.
u.c. ko laika gaitā pievienosim.
Šis ir tikai mūsu skatījums, kurš ir balstīts un redzēto pieredzi. Materiāls var kalpot kā iedvesma 😉
Mičošanai nav jābūt tikai tradicionālai, vai ļoti romantiskai. Tas var būt arī kaut kas absolūti traks, aizraujošs un neaizmirstams :))