MIČOŠANA

Mičošana

Mūsu pirmā un galvenā doma ir uzsvērt, ka mičošanai tikai tradicionālai. Tas var būt arī kaut kas aizraujošs Jums pašiem un Jūsu mičošana pārvēršas neizdzēšamā pieredzē. Šis raksts ir domāts tiem, kuri meklē iedvesmu. 

KAS IR MIČOŠANA?

Mičošana, pazīstama arī kā cepurošana vai mārtošana, ir sena tradīcija, kas simbolizē pāreju uz jaunu dzīves posmu – laulību. Tā ir ceremonija, kurā līgava un līgavainis tiek oficiāli apstiprināti kā sieva un vīrs, atzīmējot viņu savienību un sākot kopīgu dzīves ceļu. Šis rituāls ir būtisks kultūras mantojums, kas veido un stiprina saikni starp jaunajiem pāriem un viņu kopienām, simbolizējot mīlestību, vienotību un piederību.

MIČOŠANAS SCENĀRIJS

Ja esiet vedēji kāzās un plānojiet viņu mičošanu, pirmām kārtām ir būtiski noskaidrot, kāda veida mičošanu līgava un līgavainis iedomājas – vai tiecas pēc tradicionālas ceremonijas , vai arī dod priekšroku mūsdienīgiem elementiem. Turpinājumā viss ir atkarīgs no rūpīgas plānošanas. Neaizmirstiet, ka Jūs varat veidot “mičošanas komandu”, kura palīdzēs jums šajā dienā ar dažādiem uzdevumiem. Būs daudz darāmā, tāpēc ir lietderīgi iepriekš uzticēt konkrētas atbildības un pēc tam sekot līdzi to izpildei. Var pietikt ar 3 līdz 5 cilvēkiem, kuriem var uzticēt dažādus uzdevumus, piemēram, sveču izvietošanu vai norises vietas iekārtošanu. Tas arī atvieglos organizatoriskās slodzes, ļaujot izvairīties no lieka stresa un skrējiena. Pirms stāstam par mičošanas iespējām, lūk vēl dažas svarīgas lietas, kuras apdomāt…

MIČOŠANAS VIETA UN NOSKAŅAS RADĪŠANA

Ja svinības plānojiet viesu namā, ar mičošanas vietas izvēli parasti nosaka tas, kur to paredzējis viesu nams. Parasti tā ir speciāli veidota vieta pie upes, zem ozola, bērzu ielokā u.c. Mičošanas vietas atrašana ir tikai “mazais uzdevums”.  Tas ir tāpat kā nopirkt tukšu dzīvokli. Un tagad ir laiks iekārtot to ar mēbelēm. Mičošanas vietai ir svarīga noskaņa. Un to viss efektīvāk mēdz radīt – gaismas elementi (ugunskurs, svecītes, lāpas) un mūzika.  Mūzika ir neatsverams noskaņas elements. Ja plānojat, ka svinībās uzstāsies grupa, sazinieties ar viņiem iepriekš, lai vienotos par atbalstu mičošanā. Neesam saskārušies ar gadījumu, ka ir atteikums. Vēl var noskaidrot, vai starp svinētājiem nav kāds, kurš spēj uzspēlēt uz ģitāras. Arī šādu atbalstu var izmantot. Attiecībā uz gaismas elementiem – te ir jāizvērtē, kas varētu iederēties konkrētajā vietā. Bieži vien mičošanas vietās jau ir ugunskura zona un to var izmantot papildinot ar lāpām vai svecītēm. Visas šīs lietas, kas attiecas uz mičošanas noskaņu ir jjāapzin iepriekš un jānovērtē, kas jāiepērk un kādi cilvēki būtu jāiesaista (teikums par mazo palīgu komandu). 

20-30 MIN PIRMS MIČOŠANAS

Pēdējos gados mičošana tiek plānota pat ātrāk (piem. 23:00). To ļoti bieži vēlas tieši jaunais pāris. Iemesli dažādi – izdaram un ballējam līdz rītam, viesu vidū ir vecbecāki, kuri ātrāk dodas gulēt u.t.m.l. Taču ne par to.   Lai visu sagatavotu laikus, sāciet gatavošanos vismaz pusstundu pirms pusnakts. Būtu prātīgi šo notikumu nedaudz noslepenot no līgavas un līgavaiņa. Pirms došanās pie mičošanas sagatavošanas, izveidojiet mīļu atmosfēru jaunajam pārim, nodrošinot viņiem atsevišķu telpu, kur viņi varētu būt vieni, nepārtraukti netiekot traucēti. Sagatavojiet šai telpai romantisku noskaņu ar svecēm, atnesiet šampanieti, uzkodas, ieslēdziet patīkamu fona mūziku, dodot iespēju jaunajam pārim izbaudīt mirkli tikai viņiem diviem. Šis brīdis, pavadīts divatā, tiks augstu novērtēts, ņemot vērā, ka visa diena aizgājusi, būdami visu uzmanības centrā. Tā ir brīnišķīga iespēja viņiem atvilkt elpu pirms mičošanas sākuma, kamēr jūs varat neuztraukties un pilnvērtīgi gatavoties rituālam, vēlāk uzaicinot arī pārējos viesus. 

VIESU AICINĀŠANA/ORGANIZĒŠANA

Kad norises vieta ir sagatavota un jaunais pāris joprojām bauda mierpilnu brīdi savā romantiskajā noslēpumainajā telpā, pienācis laiks aicināt viesus un sagatavoties pusnakts burvībai. Negaidiet, ka viesi saorganizēsies ātri 😀  Svarīgi ir atcerēties to, ka viesiem nav ne jausmas, kas notiks mičošana. Jums plāns ir zināms no a-z, taču viņiem nav. Tieši tāpēc ir svarīgi viesiem izskaidrot, kam viņi tiek gatavoti.  Jo labāk viesi būs informēti, jo gludāka un organizētāka būs viņu rīcība vēlāk. Aicinam izskaidrot soļus, cauri kuriem plānojiet izvest jauno pāri un ko šajos soļos darīt viesiem. Piemēram, ja jaunais pāris tiek apsēdināti krēslos – viesu nostājas pusaplītī (mēnestiņā). Vēl ir svarīgi atgādināt par šī mirkļa svarīgumu un ka būtu vēlams izturēties ar cieņu. Reti, taču mēdz būt kādi komentāri mičošanas laikā, sarunas skūpstu rindā u.c. 

JAUNĀ PĀRA SAGAIDĪŠANA UN PAVADĪŠANA LĪDZ RITUĀLA VIETAI

Jaunais pāris var tikt sagaidīts un pavadīts līdz mičošanas rituāla vietai dažādos un radošos veidos. Piemēram:

 

  • Viesi var veidot gaismas aleju, turēdami rokās svecītes vai brīnumsvecītes, radot maģisku atmosfēru un neaizmirstamus mirkļus fotogrāfijās. Fonā var skanēt kāda jauka dziesma, piemēram “Spogulīt Spogulīt”, “Pie Dieviņa gari galdi”
  • Sagaidiet jauno pāri mazliet jestrāk. Izveidojot aleju, kur vienā pusē stāv dāmas, otrā – kungi, var tikt piešķirts uzdevums līgavai vai līgavainim izdejot ar pretējā dzimuma viesiem, kamēr mūziķi spēlē kaut ko dzīvespriecīgu (piemēram “Aj jel manu vieglu prātu”). Aleja ir izveidota līdz mičošanas vietai un šādi dejojot viņi pamazām nonāks tur. Tiem viesiem, kuri jau izdejojās, ir jāaicina nākt līdzi un atbalstīt.

MIČOŠANAS RITUĀLS

Atceries – nav viena “pareizā” veida, kā mičot. Ja ir ņemtas vērā jaunā pāra vēlmes, viss pārējais var būt jebkas. Mēs ļoti bieži uzsveram, ka mičošana ir jāvada kādam no savējiem – vedēji, ģimenes loceklis. Kāpēc? Jo viņiem ir iespēja mičošanu apaudzēt ar tādiem vārdiem un elementiem, ko nevarēs izdarīt cits (cits jautājums, protms, ja tā ir folkloras kopa). Ļaujiet vaļu savai iztēlei un radošumam, neuztraucoties par to, cik tuvu tas atbilst tradīcijām. 

Mičošanas rituāls galvenokārt ietver divus būtiskus posmus: Rituāli pirms, kurā jaunais pāris vēl tiek uzskatīts par līgavu un līgavaini; Vīra un Sievas rituāli, kurā notiek pāreja uz jauno statusu – par vīru un sievu. Šie divi momenti ir kā pamatakmens, ap kuru jāveido un jāpapildina rituāls, piešķirot tam personisku pieskārienu un nozīmi.

KLASISKĀ/ TRADICIONĀLĀ MIČOŠANA

Noteikti tradicionālās mičošanas scenāriju var izmantot kā mugurkaulu, atstājot kādus līgavai/līgavainim tīkamus elementus un tieši otrādāk, nomainot pret kaut ko citu.

  1. Mūzikas pavadībā ienāk jaunais pāris, viņus nosēdina uz krēsliem/sola/šūpolēm (sēdvietu var izpušķot vai apklāt ar skaistu segu).
  2. Vedējmāte/tēvs iesāk ar runu par mičošanu: “Mičošana ir tas brīdis, kad jaunlaulātie tā pa īstam kļūst par vīru un sievu jeb tiek uzņemti precēto ļaužu pulkā. Ir beigusies kāzu diena, un jaunlaulātie zaudē līgavas un līgavaiņa statusu. 
  3. Tiek paaicinātas līgavas un līgavaiņa māmiņas. Mammām iespēja paturēt klēpī savus bērnus vēl ne kā sievas un vīra kārtā.” 
  4. Mammas apsēžas bērnu vietās un bērni mammas klēpī 
  5. Vedēji lūdz bērnus piecelties no mammas klēpjiem. Mammas pieceļas un bērni iesēžas viņu vietās. Vedēji lūdz mammām noņemt plīvuru un piespraudi. Līgavas mamma noņem līgavai plīvuru (ja ir), līgavaiņa mamma līgavaiņa piespraudi. 
  6. Vedēji paaicina jauno pāri apsēsties līgavas un līgavaiņa vietā. 
  7. Līgavai  tiek iedots plīvurs, līgavainim  piespraude, ko uzlikt nākamajam jaunajam pārim. 
  8. Vedēji līgavu un līgavaini aicina apsēsties savās vietās, jaunais pāris nostājas aiz viņiem. 
  9. Jaunais pāris saņem īpašus aksesuārus, kas iezīmē jaunās sievas un vīra statusu. 
  10. Tradicionāli sievai tie uzlikta aube un apsiets priekšautiņš, savukārt vīram uzlikta cepure un iedota pīpe. Taču šos elementus noteikti var mainīt, balstoties uz to, kādas personības, profesijas pārstāvji ir sieva un vīrs. 
  11. Vārds sievai un vīram.  Jaunā sieva un vīrs saka paldies vārdus vecākiem u.c. 
  12. Ir forši, ja fonā skan mūzika, tradicionāli dzied dziesmu ‘’Līgodama upe nesa’’, bet ja šo nevēlas, var sarunāt, ka kāds no visiem vai muzikants, spēlē kādu instrumentu (piem. ģitāru) fonam vai viesiem izdala vārdus un visi kopā dzied kādu romantisku dziesmu

Šis ir tikai vien no tradicionālajiem veidiem, kā noris mičošana. Ļoti daudz rakstus atradīsies arī rakstos www.precos.lv u.c. 

Tradicionālo scenāriju var ņemt kā mugurkaulu, kuru apvīt ar citiem elementiem vai arī kaut ko nomainot. 80% kāzās tā arī notiek 🙂 

KĀDAS IR KĀZU "IZDARĪBAS"?

MĪLAS KOKTEILIS (IEZĪMĒJOT JAUNO STATUSU)

ai izveidotu šo rituālu, jums būs vajadzīga stikla bole un nelielas mēģenes vai burciņas, kurās būs ielikti dažādi alkoholiski vai bezalkoholiski dzērieni, sīrupi utt., kas kalpos kā kokteiļa sastāvdaļas. 

Uz katra mazā trauka tiek pielīmēta etiķete ar uzrakstiem, piemēram, “humors”, “mīlestība”, “uzticība”, “seksapīls” un tā tālāk, simbolizējot to, kas nepieciešams ilgstošai un laimīgai attiecību harmonijai. Pēc tam, kad jaunais pāris ir apstiprināts par vīru un sievu, tuvāko draugu un ģimenes lokā var sākt “mīlestības kokteiļa” gatavošanas ceremoniju. Sākumā pie boles tiek aicināti vecāki, lai viņi izvēlētos un pievienotu vienu no sastāvdaļām, izskaidrojot savu izvēli un to, kāpēc šī īpašība ir svarīga veiksmīgām attiecībām. Viens pēc otra, visi pievieno savu izvēlēto sastāvdaļu, līdz bole kļūst pilna. Kad visas sastāvdaļas ir pievienotas, jaunais pāris tos visus kopā samaisa. Šajā brīdī ceremonijas vadītājs pievieno vēl vienu burvīgu elementu – sauso ledu, kas piešķir kokteilim maģisku efektu, padarot to dūmojošu un vizuāli iespaidīgu. Tad šo kokteili var ieliet glāzēs un pasniegt kā simbolisku dzērienu visiem viesiem.

(Sauso ledu var iegādāties šeit:  http://www.elmemesser.lv/lv_LV/dry-ice-info   To var droši lietot kokteiļos, tikai nedrīkst dzert kamēr nav izreaģējis un ņemt ar plikām rokām ledus kubiciņus, svarīgi arī neturēt saules sataros pārvadājamo kasti, lai kubiciņi nesalīp)

Dzēriena izveidi var aizstāt arī ar, piemēram, tējas veidošanu, garšvielu veidošanu, ko pēcāk iedod katram viesim līdzi un ja tēja vair garšviela beigusies – jābrauc ciemos un kopīgi jāpagatavo vēl 🙂 

DZINTARA PULVERIS (IEZĪMĒJOT JAUNO STATUSU)

Dzintara pulvera izmantošana kāzās ir populāra izvēle. Svarīgi ir atcerēties par drošību, jo liesma “uzšaudās” ļoti strauji. Viss lielākā bīstamība varētu būt tiem, kuriem horizonts mazliet viļņojas. Tāpēc, vēlams procesu veikt ar kādu karoti. 

Taču galvenā doma: katrs viesis, pirms mest ugunskurā pulveri, novēl jaunajam pārim ko foršu, mīļu un noderīgu viņu jaunajā dzīves posmā. Pēc tam pulveris tiek iemests ugunī, kur tas ar vieglu uzliesmojumu reaģē. Viesiem ieteicams izteikt kādu lakonisku frāzi. Ja ir 60 viesi un katrs nolemj dalīties ar garākiem citātiem, piemēram, Raiņa vārdiem, process var kļūt ļoti laikietilpīgs.

VĒSTULE VIENS OTRAM AR NELIELU "ĀĶI" (IEZĪMĒJOT JAUNO STATUSU VAI PIE PĀREJAS)

Pa ceļam uz viesu namu variet iedod jaunajam pārim savu lapu, kur sarakstīt solījumus. Sākas ar tekstu – es Tava karaliene apsolu……. un es Tavs karalis apsolu…… un turpina rakstīt, ko vīrs vēlas, lai viņam sieva apsola un sieva, ko vīrs. Lapas paņem no jaunā pāra un mičošanas laikā lūdz nolasīt solījumus viens otram, taču ……..samainot lapas vietām. Faktiski, vīrs apsolās darīt to, ko solījās izdarīt sieviņa (katru rītu gatavot brokastis, ļaut iet tusēt ar dzēkiem :D) un otrādāk. Parasti izvēršās par smieklīgu pārsteigumu.

KAMOLIŅI (IEZĪMĒJOT JAUNO STATUSU)

Jaunais pāris atrodas apļa vidū, apkārt viesi ar daudz kamoliem, tos sāk mētāt, pieturot galus un skaļi kliedzot ko novēl jaunajam pārim, līdz izveidojas kamolu sega, citreiz tā ir tik stipra, ka jaunais pāris var pat iesēsties šajā ‘’segā’’. Šeit gan nepieciešami daudz kamoli.

JAUNĀ PĀRA HOBIJI (JAUNAIS STATUSS VAI PIRMS STATUSA IEGŪŠANAS)

Var iekļaut izdarību, kurā līgavai jāpaveic kāds uzdevums, kas saistīts ar topošā vīra vaļasprieku un otrādi. Piemēram, ja vīram patīk spēlēt basketbolu, varbūt jānorganizē basketbola bumbas mešanu. Galvenā doma ir – atbalstīt vienam otru otra vaļaspriekos 🙂 

2024.gadā apsolam papildināt šo rakstu jo tas ir nepilnīgs. Taču ceram, ka kalpos iedvesma dažām idejām, vai arī, radās kāda laba asociācija mičošanas scenārijam 🙂